[Morenita nr 54] Kilka słów od proboszcza – Przeżywać Paschę w jedności z Kościołem

Co kilka lat biskupi z poszczególnych krajów świata udają się gremialnie do Watykanu z wizytą zwaną ?ad limina apostolorum? (łac. ?do progów apostolskich?). Przy szczegółowym omawianiu spraw duszpasterskich dotyczących ich Kościołów lokalnych otrzymują również watykańskie sugestie dotyczące kwestii trudnych, czekających na rozwiązanie. Podczas spotkania z polskimi biskupami w czasie ostatniej wizyty ?ad limina?, Kardynał Francis Arinze, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, postulował m.in. uporządkowanie w diecezjach w Polsce sprawy Triduum Sacrum. Ktoś może się obruszyć: Jak to, a więc mamy w Polsce coś nieuporządkowanego w przeżywaniu Wielkanocy? My, z naszymi pełnymi kościołami, pielęgnowanymi tradycjami, uroczystymi procesjami? A jednak? Wszystkie nasze lokalne tradycje (pisałem już o tym przed tygodniem) mają bowiem sens jedynie wtedy, gdy związane będą z Tradycją liturgiczną Kościoła powszechnego. Wtedy to, co w naszych lokalnych zwyczajach jest piękne i godne pochwały, jaśnieć będzie jeszcze wspanialej. To natomiast, co kłóci się z Liturgią Kościoła musi (dla naszego dobra) być zmienione. Nie jest tajemnicą, że uwagi Stolicy Apostolskiej dotyczyły przede wszystkim sposobu celebracji Liturgii Wigilii Paschalnej w Polsce? Do tego tematu wrócimy jeszcze za tydzień.