[Morenita nr 13] Kilka słów od proboszcza

Po co nam Wielki Post? Jaki jest sens tego okresu liturgicznego? Do czego nas prowadzi? Jak go dobrze przeżyć? Genialną odpowiedź na to pytanie daje Papież Benedykt w Orędziu na Wielki Post, którego fragmenty zamieszczamy w Szkole liturgicznej. Poruszające są też dla mnie słowa bp. Zbigniewa Kiernikowskiego z tegorocznej popielcowej homilii:

Prorok Joel wzywa nas: „Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem, przez post i płacz, lament. Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty!” i dodaje: „Czemuż mówić mają między narodami: Gdzież jest ich Bóg?” Czy nasz Bóg to tylko zwyczaje, które praktykujemy w pewnych okresach? Czy nasz Bóg, to tylko uroczyste zgromadzenia, które nie mają większego wpływu na nasze postawy życiowe? Czy nasz Bóg to tylko stawianie różnego rodzaju figur, które wzbudzają sensację, ale nie prowadzą do nawrócenia?
Duch Boga objawiony w Chrystusie wzywa nas do nawrócenia i pojednania. „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem. On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą”. Jezus przyjął na siebie wszelką niesprawiedliwość, by dać nam swojego Ducha, byśmy Jego mocą mogli przyjmować niesprawiedliwość i obwieszczać przebaczenie. Niech każdy z nas wejdzie do izdebki swego serca i nie patrzy na grzechy innych, lecz zwraca się o zmiłowanie nad sobą, stając się znakiem miłosierdzia wobec tych, którzy ranią wspólnotę Kościoła.