Laski, ul. 3 maja 40/42
600 566 947
parafiawlaskach@gmail.com

[Morenita nr 16] Kilka słów od proboszcza – Dlaczego Wielkanoc jest w nocy?

[Morenita nr 16] Kilka słów od proboszcza – Dlaczego Wielkanoc jest w nocy?

Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Zasada ta musi być interpretowana ściśle. Przeciwne jej nadużycia i tu i ówdzie praktykowane zwyczaje należy odrzucić.
(z listu Stolicy Apostolskiej o obchodzeniu Świąt Wielkanocnych)

Tradycyjna nazwa Świąt Paschalnych w języku polskim nie pozostawia wątpliwości: to Wielka Noc! Cała celebracja Misterium Paschalnego zmierza do tego właśnie momentu – do Wielkiej Nocy, Nocy Zmartwychwstania! Z tej nocy czerpie też ostateczny sens wszystko, co dzieje się w Kościele w całym roku.
W celebracji Wielkanocy mamy być posłuszni głosowi Kościoła, nie jesteśmy bowiem właścicielami Świętych Tajemnic ani tymi, którzy mają – według własnej koncepcji czy wygody – formować Liturgię. To Liturgia ma nas formować. I będzie to czynić, jeśli będziemy ją przeżywać tak, jak tego uczy nas Kościół.
Wigilia Paschalna w Wielką Noc jest pierwszą Mszą Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, jest więc w ścisłym sensie Rezurekcją (wpisana w polską tradycję procesja jest dopiero owocem dobrego przeżycia nocnej celebracji!). Dołóżmy starań, by w pełni uczestniczyć w Wigilii Paschalnej. Nie patrzmy na zegarek! Nie śpijmy! To ma być Noc czuwania i radości. To Bóg daje nam tę Noc, by przemieniać nasze życie. Uświęcająca siła tej nocy oddala zbrodnie, z przewin obmywa, przywraca niewinność upadłym, a radość smutnym, rozprasza nienawiść, usposabia do zgody i ugina potęgi (z Orędzia Paschalnego). Jak bardzo potrzebujemy owocnego przeżycia tej Nocy…
Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się w Wielką Noc o 21.00.