[Morenita nr 7] Kilka słów od proboszcza

Koniec starego i początek nowego roku to czas podsumowań i spojrzenia na statystyki. Jak wyglądało – w liczbach – nasze parafialne duszpasterstwo w minionym roku?

W jedną z jesiennych niedziel, statystycznie przeciętną, okazało się, że w niedzielnej Eucharystii w naszym kościele parafialnym bierze udział 661 osób (395 kobiet i 266 mężczyzn), co stanowi ok. 27 procent ogólnej liczby mieszkańców naszej parafii. Do Komunii św. przystąpiło 299 osób (205 kobiet i 94 mężczyzn).

W zeszłym roku chrzest przyjęło w naszym kościele 42 dzieci, a I Komunię świętą – 20. Do sakramentu bierzmowania przystąpiło 33 młodych ludzi. Pobłogosławionych zostało 11 małżeństw. 242 razy udzielaliśmy sakramentu pokuty, Komunii św. i sakramentu namaszczenia chorych osobom starszym i chorym z naszej parafii. Do 19 chorych osób Komunia św. zanoszona jest co miesiąc. W ostatnim roku odbyło się w naszym kościele 27 pogrzebów, w tym 11 pogrzebów naszych zmarłych parafian.

Statystyka ta nie obejmuje osób uczestniczących w liturgii i przyjmujących sakramenty w kościele pw. Matki Bożej Anielskiej w Zakładzie dla Niewidomych. Tam bowiem na niedzielnej Eucharystii było obecnych ok. 460 osób, Komunię św. przyjęło 390. Ochrzczono w ciągu roku 15 dzieci, do I Komunii przystąpiło 11, a do bierzmowania – 12 osób. Pobłogosławiono 9 małżeństw i odprawiono 10 pogrzebów.